טיפים לחורף חם ובטוח

טיפים לחורף חם ובטוח

download
החורף בפתח ושימוש לא מושכל בחשמל בבית יכול להיות מסוכן ועלול אף לגרום לתקלות ושריפות מודעות והקפדה על מספר כללים יכולים למנוע נזקים ברכוש ואף בנפש. 
התייעצנו עם המומחים שלנו ואספנו עבורכם מספר דגשים שכדאי ליישם במערכת החשמל בבית, כדי שנעבור חורף נעים, חמים ובטוח! 
 
1. לפני הגשמים, כדאי לבדוק ולאטום חורים ופתחים שדרכם יכולים לחדור מי גשמים, במיוחד, באזור לוח החשמל, שקעי חשמל וכד'
2. עם הגשם הראשון חשוב לוודא שאין נזילות או רטיבות בקרבת מקורות החשמל ושקעי החשמל. במידה ומצאתם נזילה או רטיבות, יש לטפל ולאטום את האזור היטב. לא לשכוח לנתק את מתח החשמל לפני כל עבודה באזור.
 
3. אחת למספר חודשים, ובמיוחד לפני החורף, חשוב לפתוח ולבדוק (ויזואלית) את לוח החשמל של הדירה. וודאו כי כל הרכיבים בלוח, ללא כתמי רטיבות, סדקים או בלאי אחר. מומלץ גם לבדוק את תקינות המפסקים ה-חצי אוטומטים (נקראים גם "פקקים", מא"זים, מאמ"תים...), בדיקה: כבו את המפסק, ודאו כי המכשירים/תאורה המחוברים למפסק זה, אכן נכבו, לאחר מכן זיכרו להדליק חזרה את המפסק. מפסק תקין צריך להיות יבש, שלם ויציב ולבצע את הניתוק והחיבור של החשמל.
 
4. בדקו את ממסר ה"פחת" בלוח החשמל (נקרא גם ממסר נגד התחשמלות). ממסר הפחת הינו מפסק שנועד להגן עלינו ולנתק אוטומטית את מערכת החשמל של הבית כולו בזמן התחשמלות או תקלה שעלולה לגרום התחשמלות. לממסר הפחת יש כפתור 'בדיקה' שמטרתו לבדוק את תקינותו. לרוב הכפתור מסומן באות T (TEST). לחיצה קצרה על הכפתור אמורה לנתק מידית את זרם החשמל בכל רחבי הבית. שימו לב! אם לחצתם על כפתור הטסט בממסר הפחת, והלחיצה לא גרמה להפסקת כל החשמל בבית, התקשרו מיד לחשמלאי, מדובר בסכנת חיים!
 
5. עומס של מכשירי חשמל הינו אחד מהגורמים המשמעותיים לקצרים ושריפות. בחורף במיוחד, אנחנו נוטים להפעיל הרבה מכשירים 'זוללי' חשמל (כגון: תנורי חימום חשמל, מזגן, דוד חימום חשמלי, טוסטר, מצנם, מפזר חום, רדיאטור) המעמיסים על המערכת, מה שעלול לגרום להתחממות יתר ואף ל"הקפצת" (כיבוי) המפסקים החצי אוטומטים. במידה ואירוע כזה חוזר על עצמו, יש להימנע מהדלקת מכשירים זוללי חשמל יחד ובמידת הצורך להתייעץ עם חשמלאי.
 
6. הימנעו ככל האפשר מהפעלת מכשירים זוללי חשמל באמצעות מפצל חשמל או רב שקע, או כבל מאריך. זה מסוכן. מכשירים אלה, יש לחבר לשקע חשמלי תקין, ולא לחבר מכשירים נוספים לאותו שקע!
 

7. הקפידו על כללי הבטיחות בעת הפעלת אמצעי חימום כמו רדיאטורים, תנורים וסדינים חשמליים. אל תשאירו בגדים לייבוש על מפזר חום או תנור. אין לקפל סדין או שמיכה חשמליים בעודם מחוברים לחשמל- זה עלול לגרום להתחממות יתר ואף לקצר, ומכאן קצרה הדרך להתלקחות. ככלל, הקפידו על כל הוראות הבטיחות הרשומים על המכשירים החשמליים בהם אתם משתמשים. לבטיחות מירבית, מומלץ ככל הניתן, לחמם את המיטה ולפני הכניסה למיטה, לנתק את החימום מהחשמל.

גלריה